O blogu

Miło mi Państwa poinformować, o założeniu autorskiego bloga, który w całości udostępniam do Państwa dyspozycji.

Publikowane przeze mnie treści, będą poświęcone problematyce prawnej dotyczącej nieruchomości, w tym w szczególności zagadnieniom związanym ze służebnością przesyłu, wywłaszczeniem oraz ograniczeniem prawa własności nieruchomości, w tym przejmowaniem gruntów w celu publicznym, np. pod drogi publiczne.

W moich publikacjach, znajdziecie Państwo także informacje na temat odszkodowań za wywłaszczenie oraz ograniczenie prawa własności nieruchomości, spadek wartości nieruchomości i innych odszkodowań związanych z nieruchomościami.

Postaram się, aby nie zabrakło tutaj także miejsca, na przedstawienie przykładowych spraw, na opracowania poświęcone konkretnym rozstrzygnięciom organów administracji czy orzeczeniom sądowym, a także na praktyczne wskazówki.

Do założenia bloga, skłoniły mnie przede wszystkim doświadczenia związane z praktyką realizacji inwestycji infrastrukturalnych, które dosłownie – nie boję się użyć tak mocnego zdania – wykonywane są kosztem prywatnego właściciela. Wynika to z faktu, że właściciele nieruchomości i osoby uprawnione do odszkodowań i innych roszczeń, niejednokrotnie nie posiadają – czasami nawet elementarnej – wiedzy o przysługujących uprawnieniach i możliwościach ich egzekwowania. Powyższe, skrupulatnie jest wykorzystywane przez osoby, reprezentujące podmioty, w tym urzędy, inne instytucje publiczne i duże podmioty gospodarcze, które mają sprzeczne – w stosunku do właściciela – interesy i zarabiają krocie na realizacji inwestycji. Podmioty, o których mowa, to podmioty profesjonalne, które posiadają odpowiednią wiedzę i doświadczenie, narzędzia prawne, zaplecze (specjalistów, rzeczoznawców i prawników) oraz środki finansowe, w przeciwieństwie do właściciela nieruchomości, który – często bez profesjonalnej pomocy – pozostaje jest bezsilny, wobec dominującej pozycji tych podmiotów.  

Wyrażam nadzieję, że znajdziecie Państwo tutaj odpowiedzi na nurtujące pytania i wskazówki do rozwiązania problemów. Proszę jednak mieć na uwadze, że podjęcie decyzji co do konkretnych działań w toku prowadzonych postępowań, zawsze powinno być poprzedzone wnikliwą analizą sprawy, w oparciu o aktualny stan prawny, orzecznictwo sądowe i wszystkie dokumenty dotyczące nieruchomości i samej inwestycji.

Zapraszam Państwa do lektury, subskrybowania oraz udostępniania mojego bloga.