Blog

hipoteka i inne ograniczone prawa rzeczowe do nieruchomości a decyzja ZRID

Jak już Państwo wiecie z poprzednich wpisów, zasady przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych określa tzw. specustawa drogowa

Przepisy rzeczonej ustawy przewidują między innymi zasady wygasania ograniczonych praw rzeczowych do nieruchomości, która została wywłaszczona na potrzeby budowy drogi.

Zgodnie z art. 12 ust. 4c specustawy drogowej, jeżeli na nieruchomości lub prawie użytkowania wieczystego nieruchomości „zostały ustanowione ograniczone prawa rzeczowe z dniem, w którym decyzja o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej stała się ostateczna, prawa te wygasają”.

W praktyce rzeczony przepis odnosi się najczęściej do nieruchomości stanowiących zabezpieczenie hipoteczne oraz nieruchomości obciążonych różnego rodzaju służebnościami, np. przejazdu i przechodu, przesyłu, mieszkania itd.

Co bardzo ważne, do skutku wygaśnięcia o którym mowa w powyższym przepisie dochodzi z mocy samego prawa, w momencie kiedy decyzja ZRID stanie się ostateczna. Oznacza to, że aby do niego doszło, nie jest potrzebna jakakolwiek inna czynność prawna, np. wydanie innej decyzji administracyjnej, orzeczenia sądowego czy zawarcie umowy przed notariuszem.

Koniecznie trzeba również zwrócić uwagę na fakt, że wygaśnięcie tychże praw dotyczy wyłącznie wywłaszczonej części nieruchomości. Zatem, jeśli w wyniku realizacji inwestycji drogowej doszło do wywłaszczenia części nieruchomości, prawa te nadal pozostają w mocy, co do pozostałej jej (niewywłaszczonej) części.



NZ6_4050_s-300x200

Daniel Leyk

Z sukcesami pomagamy naszym Klientom w uzyskaniu należnej, tj. odpowiadającej wszystkim poniesionym szkodom, rekompensaty, zapewniając kompleksową obsługę postępowań odszkodowawczych.

Udostępnij wpis

Inne wpisy