Blog

dostęp do informacji i dokumentów a procedura odszkodowawcza

Procedura odszkodowawcza, to nie tylko postępowanie administracyjne o ustalenie odszkodowania za wywłaszczenie nieruchomości. W szerokim znaczeniu, na całą procedurę odszkodowawczą składa się kilka, a w wyjątkowych sytuacjach nawet kilkanaście różnych postępowań, zarówno postępowań administracyjnych i sądowo-administracyjnych, jak również procesów przed sądami powszechnymi – przed organami i sądami różnych instancji.

Ostateczny sukces osoby ubiegającej się o odszkodowanie zależy zatem nie tylko od biegu postępowania i rozstrzygnięcia wydanego w sprawie o ustalenie odszkodowania ale również od rozstrzygnięć wydanych w innych sprawach. Te drugie postępowania zwykle mają charakter „wstępny, pomocniczy, uzupełniający, służebny” w stosunku do „głównego” postępowania o odszkodowanie. Jednak w wyjątkowych warunkach mogą zadecydować o tym, czy odszkodowanie w ogóle zostanie ustalone – a także kiedy, przez jaki organ lub sąd, w toku jakiej procedury, na jakiej podstawie oraz na kogo rzecz.

Jednym z ważnych aspektów tak rozumianej procedury odszkodowawczej jest umiejętność skutecznego pozyskiwania informacji (w tym dokumentów) i jej prawidłowego wykorzystania w toku prowadzonych postępowań. Kwestie te są o tyle istotne, że bardzo często informacje i dokumenty niezbędne do prawidłowego prowadzenia postępowania są w posiadaniu podmiotu, wobec którego następnie kierowane są roszczenia o odszkodowanie.

Niejednokrotnie, organy zobowiązane do wypłaty odszkodowania w jednym postępowaniu, są również organami obowiązanymi do udzielenia informacji (w tym dokumentów) lub podjęcia innych działań, w innych postępowaniach.

Taki stan rzeczy niekorzystnie wpływa na sytuację osoby ubiegającej się o odszkodowanie. Jak się pewnie Państwo domyślacie, w wielu przypadkach przeciwnik sporu o odszkodowanie – mniej lub bardziej – stara się wykorzystywać taką „nadrzędną” pozycję w stosunku do innych uczestników. Mowa jednak nie tylko o nieudolnych próbach nieudzielania informacji (w tym dokumentów), co próbach które nie posiadają żadnego umocowania w aktualnym stanie prawnym. Jako takie działania urzędów w tym zakresie są bezprawne.

Dzisiaj, do grupy wcześniejszych orzeczeń możemy dodać kolejne orzeczenia sądów administracyjnych, w tym przypadku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku. Sąd ten stanął na identycznym stanowisku jak powyższe i jednoznacznie wskazał, że żądane informacje stanowią informacje publiczne „gdyż dotyczą majątku gminy, wydatkowania jej środków oraz źródła uzyskiwania środków publicznych”. Ponadto, że „bez znaczenia jest zamiar ich wykorzystania przez wnioskującego, ani też fakt toczącego się procesu przed sądem powszechnym”.

Z punktu widzenia osób ubiegających się o odszkodowania, takie kolejne pozytywne orzeczenia, powinny korzystnie wpłynąć na praktykę organów w przyszłości.

Warto także podkreślić, że zgodnie z zasadą pogłębiania zaufania uczestników postępowania do władzy publicznej, wyrażonej w art. 8 § 2 Kodeksu postępowania administracyjnego „organy administracji publicznej bez uzasadnionej przyczyny nie odstępują od utrwalonej praktyki rozstrzygania spraw w takim samym stanie faktycznym i prawnym”.



NZ6_4050_s-300x200

Daniel Leyk

Z sukcesami pomagamy naszym Klientom w uzyskaniu należnej, tj. odpowiadającej wszystkim poniesionym szkodom, rekompensaty, zapewniając kompleksową obsługę postępowań odszkodowawczych.

Udostępnij wpis

Inne wpisy