Blog

wniosek o wypłatę zaliczki odszkodowania

Jak już Państwo wiecie z poprzednich wpisów, zasady przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych określa tzw. specustawa drogowa.

Przepisy rzeczonej ustawy wprowadziły m. in. nieznaną dotychczas konstrukcję prawną, polegającą na możliwości uzyskania przez byłego właściciela zaliczki odszkodowania za wywłaszczenie nieruchomości, która została przejęta na potrzeby budowy drogi.

Zgodnie z art. 12 ust. 5A zd. 1 specustawy drogowej „na wniosek osoby uprawnionej do otrzymania odszkodowania, wypłaca się zaliczkę w wysokości 70% odszkodowania ustalonego przez organ I instancji w decyzji ustalającej wysokość odszkodowania”.

Powyższy przepis odnosi się jedynie do sytuacji, w których do wywłaszczenia doszło na podstawie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej, której nadano rygor natychmiastowej wykonalności.

Oznacza to, że uprawnienie do wypłaty zaliczki nie przysługuje, jeśli do wywłaszczenia doszło na podstawie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej, której nie nadano rygoru natychmiastowej wykonalności.

Koniecznie trzeba zwrócić również uwagę na fakt, że wniosek o wypłatę zaliczki można złożyć dopiero po wydaniu decyzji organu I instancji ustalającej wysokość tego odszkodowania – nie wcześniej. W tym kontekście pojawia się bardzo istotny problem praktyczny, a wynikający z faktu, że niestety nadal wielu właścicieli myli decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (decyzję ZRID) i decyzję o ustaleniu wysokości odszkodowania za wywłaszczenie (dokonane decyzją ZRID). Na ten stan rzeczy sprowadza się szereg okoliczności ale oczywiście niemała w tym „zasługa” w działaniach inwestora i podmiotów z nim współpracujących.



NZ6_4050_s-300x200

Daniel Leyk

Z sukcesami pomagamy naszym Klientom w uzyskaniu należnej, tj. odpowiadającej wszystkim poniesionym szkodom, rekompensaty, zapewniając kompleksową obsługę postępowań odszkodowawczych.

Udostępnij wpis

Inne wpisy