Blog

zaniżone odszkodowanie narzucone przez inwestora lub urząd – co dalej?

Postępowanie o odszkodowanie za wywłaszczenie nieruchomości, w tym także w postępowanie o odszkodowanie za wywłaszczenie na potrzeby realizacji inwestycji drogowej na podstawie tzw. specustawy drogowej, to przede wszystkim spór o wysokość tego odszkodowania.

Praktyka realizacji tego typu inwestycji oraz postępowań o odszkodowania za wywłaszczenie w ogóle, prowadzi do wniosku, że nie tylko wysokość odszkodowania, ale również termin wypłaty, czyli to kiedy faktycznie zostanie wypłacone odszkodowanie, w znacznej mierze uzależnione jest od postawy i działań podejmowanych przez właścicieli i to nie tylko w toku postępowania o odszkodowanie ale także na etapie planowania inwestycji poprzedzającym wywłaszczenie (wydanie decyzji ZRID).

Bardzo dużo kontrowersji wśród właścicieli budzą wyceny nieruchomości przygotowywane w toku postępowania o odszkodowanie lub w toku poprzedzających je negocjacji – najczęściej są to wyceny nieruchomości przygotowywane na zlecenie urzędu prowadzącego postępowanie, lub – co gorsza – na zlecenie samego inwestora.

Jako przykład, może posłużyć Państwu jedna ze spraw dotycząca odszkodowania za wywłaszczenie nieruchomości przejętej pod realizację inwestycji drogowej w związku z modernizacją jednej z dróg powiatowych położonych na terenie Powiatu Wejherowskiego w województwie pomorskim. Oferta inwestora, tj. Powiatu Wejherowskiego, złożona na piśmie opiewała na łączną kwotę 12.425,00 złotych, tymczasem dzięki odpowiednim działaniom, na skutek ostatecznie zakończonego postępowania łączna suma ustalonego i wypłaconego na rzecz naszych Klientów odszkodowania wyniosła 105.640,00 złotych.

Za tym przykładem rysuje się niestety jeszcze jeden równie poważny problem. Niestety zdarza się, że inwestor ulega pokusie i wykorzystuje swoją dominującą pozycję wobec właściciela i różnymi środkami stara się wymusić akceptację na „zaproponowane” odszkodowanie. Nie inaczej było w przypadku tej inwestycji, gdzie część nieświadomych swoich praw właścicieli zgodziło się na przedstawione „propozycje” i tym samym skutecznie zamknęło sobie drogę do uzyskania słusznego odszkodowania w przyszłości.

Z punktu widzenia właściciela niekorzystającego z profesjonalnej pomocy, nie bez znaczenia przy tym pozostaje także fakt, że inwestor, czyli podmiot zobowiązany do wypłaty odszkodowania (tutaj: Powiat Wejherowski reprezentowany przez Zarząd Powiatu) jest jednocześnie organem I instancji (urzędem) odpowiedzialnym za ustalenie wysokości tego odszkodowania (tutaj: Starosta Wejherowski).



NZ6_4050_s-300x200

Daniel Leyk

Z sukcesami pomagamy naszym Klientom w uzyskaniu należnej, tj. odpowiadającej wszystkim poniesionym szkodom, rekompensaty, zapewniając kompleksową obsługę postępowań odszkodowawczych.

Udostępnij wpis

Inne wpisy