Blog

wierzytelność zabezpieczona hipoteką a odszkodowanie za wywłaszczenie nieruchomości

Jak już Państwo wiecie z poprzednich wpisów, zasady przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych określa tzw. specustawa drogowa.

Przepisy rzeczonej ustawy określają m. in. to, czy i z jakich przyczyn odszkodowanie przysługujące dotychczasowemu właścicielowi nieruchomości lub jej użytkownikowi wieczystemu może zostać pomniejszone, oraz odpowiednio komu powinno zostać wypłacone odszkodowanie w tej części, która wpłynęła de facto na pomniejszenie odszkodowania należnego właścicielowi (lub jej użytkownikowi wieczystemu).

W konsekwencji specustawa określa także, w jak sposób oblicza się część odszkodowania, która powinna zostać wypłacona wprost wierzycielowi hipotecznemu z tytułu wygaśnięcia hipoteki.

I tak, zgodnie z art. 18 ust. 1c specustawy drogowej jeżeli na nieruchomościach, lub na prawie użytkowania wieczystego tych nieruchomości jest ustanowiona hipoteka, „wysokość odszkodowania z tytułu wygaśnięcia hipoteki ustala się w wysokości świadczenia głównego wierzytelności zabezpieczonej hipoteką, wraz z odsetkami zabezpieczonymi tą hipoteką. Odszkodowanie to podlega zaliczeniu na spłatę świadczenia głównego wierzytelności zabezpieczonej hipoteką wraz z odsetkami”.



NZ6_4050_s-300x200

Daniel Leyk

Z sukcesami pomagamy naszym Klientom w uzyskaniu należnej, tj. odpowiadającej wszystkim poniesionym szkodom, rekompensaty, zapewniając kompleksową obsługę postępowań odszkodowawczych.

Udostępnij wpis

Inne wpisy